1. Ana Sayfa
 2. Süpermarket

En İyi Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir? Gripten Anında Kurtulmanın Yolları (2023)

En iyi soğuk algınlığı ilaçlarını sizler için listeledik. Reçetesiz alabileceğiniz grip ilaçlarını inceleyin.

Grip Belasından Kurtulmak İsteyenlere En İyi Soğuk Algınlığı İlaçları (2023)
grip tedavisi nasil olmalidir
0

En iyi soğuk algınlığı ilaçlarını araştırarak sizler için bir araya getirdik. Hazırladığımız listede bulunan soğuk algınlığı ilaçlarından bazıları reçetesizde alınabilmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında grip herkesi etkileyebiliyor. Soğuk algınlığı ilaçları hap olarak da şurup olarak da tavsiye edilebilir. Ancak doktor kontrolünde kullanılması daha doğrudur.

En iyi soğuk algınlığı ilaçları, halk arasında nezle olarak da bilinen gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. En etkili soğuk algınlığı ilaçları hem hastalığı tedavi etme hem de hastalığın semptomlarının giderilmesine yardımcı olan ilaçlardır.

En İyi Soğuk Algınlığı İlaçları

En iyi grip ilacı olarak nam salan, gerçekten kullanıldığında insanı rahatlatan ve hastalık sürecini kısaltan ilaçlara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

1Nurofen Cold & Flu

en iyi soguk alginligi ilaci nurofen cold
en iyi soguk alginligi ilaci nurofen cold

Nurofen Cold & Flu, ateş düşürücü özelliği olan bir ağrı kesicidir ve en iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir diye sorulduğunda karşımıza en çok çıkan ilaçtır. Grip belirtilerini ve soğuk algınlığını giderme etkisine sahiptir. En az 4 saat arayla günde 3 defa kullanılabilmektedir.

En iyi grip ilaçları listesinde bulunan Nurofen Cold&Flu etken maddesi ibuprofen’dir. Bu hap, kısa süreli tedaviler için doktor tarafından reçete edilmektedir; uzun süreli ve doktor bilgisi olmaksızın kullanımı yapılmamalıdır.

Nurofen yan etkileri; şişkinlik, hazımsızlık ve mide yanmasıdır. Özellikle kalp krizi geçmişi olanlar ve mide ülseri bulunanlar Nurofen kullanımını doktora danışmadan yapmamalıdır. 12 yaş altı çocukların kullanımına uygun olmayan Nurofen başka ağrı kesicilerle birlikte kullanılmamalıdır. Ayrıca soya alerjisi olan kişiler de Nurofen kullanmamalıdır. Nurofen fiyatı 2023; 51.78 TL’dir. En iyi soğuk algınlığı ilaçları arasında bulunan Nurofen, eczanelerden reçetesiz satın alınabilmektedir.

2Theraflu Forte

en iyi grip ilaci theraflu forte
en iyi grip ilaci theraflu forte

Theraflu Forte da en iyi soğuk algınlığı ilaçları 2023 listesinde yer almaktadır. Genel olarak üst solunum yolunu etkileyen grip ve soğuk algınlığı durumlarında reçete edilen Theraflu eczanelerden reçetesiz de satın alınabilen bir grip ilacıdır.

Theraflu etken maddeleri; fenilefrin, parasetamol ve klorfeniramin’dir. Bu etken maddeler sayesinde ateş düşürücü ve ağrı giderici bir özelliği vardır. Ülkemizde en çok tüketilen grip ilaçları arasında yer alan Theraflu fiyatı 2023; 20.11 TL’dir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, vücut ağrısı, geniz akıntısı ve benzeri gibi semptomlar, TheraFlu Forte ile kısa sürede azaltılmaktadır. Ancak bu soğuk algınlığı hapı, 12 yaş altı çocukların kullanımına uygun değildir. Önerilen kullanımı ise; günde 6 saatte bir, 1 tablettir.

3A-ferin Forte Grip İlacı

en iyi grip ilaci 2023 2024 dolorin cold
en iyi grip ilaci 2023 2024 dolorin cold

Aferin Forte etken maddesi; parasematol ve klorfeniramin’dir. En iyi soğuk algınlığı ilaçları hap listesinde yer alan A-ferin Forte etken maddesi parasetamol; ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe, klorfeniramin ise alerji önleyici özelliğe sahiptir.

Ayrıca bu gribal enfeksiyon ilacının hap dışında şurup formu da bulunmaktadır. Grip ve nezleden kaynaklanan belirtilerin azaltılmasında oldukça etkilidir.

A-ferin Forte etkili bir grip ilacıdır fakat doktor tavsiyesi dışında doz alımı yapılmamalıdır. Tavsiye edilen kullanım dozu da; 6 saatte birdir. 12 yaş altındaki çocukların kullanımına uygun olmayan en etkili soğuk algınlığı ilacı Aferin Forte fiyatı 2023; 23.90 TL’dir. Aferin Forte, soğuk algınlığı ilaçları reçetesiz listesinde de yer almaktadır ve eczanelerde satılmaktadır.

4ColdAway Cold & Flu

en iyi grip ilaci 2023 2024 coldaway cold flu
en iyi grip ilaci 2023 2024 coldaway cold flu

En iyi soğuk algınlığı ilaçları arasında bulunan ColdAway Cold&Flu etken maddesi; psödoefedrin ve ibuprofen’dir. İltihap giderici, ağrı kesici, ateş düşürücü özelliği bulunan Coldaway, sinüzit ve grip durumlarında ortaya çıkan ağrı, ateş, burun tıkanıklığı ve vücut ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Bu nedenle en iyi grip ilaçları listesinde yer alır. Coldaway fiyatı 2023; 40.64 TL’dir.

Soğuk algınlığı ilaçları hap olan Coldaway reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilmektedir. 12 yaş altı kullanıma uygun olmayan bu grip ilacının tavsiye edilen tüketim dozu; en az 4 saatte bir 1 tablettir.

5ibucold C Soğuk Algınlığı İlacı

ibucold c soguk alginligi ilaci
ibucold c soguk alginligi ilaci

ibucold C de soğuk algınlığı ilaçları reçetesiz listesindedir. ibucold C etken maddeleri; klorfeniramin, ibuprofen, klorfeniramin maleat ve psödoefedrin hidroklorür’dür. Bu etken maddeler sayesinde ibucold C kullanımı sayesinde vücutta ağrıya ve inflamasyona neden olan hormon azaltılır.

Dolayısı ile ibucold C, sinüzit, soğuk algınlığı, nezle, grip ve benzeri gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılması tavsiye edilen bir ilaçtır. İbucold C içeriğinde ayrıca 300 mg C vitamini bulunaktadır.

Soğuk algınlığı ilaçları reçetesiz listesinde yer alan ibucold 12 yaş üstü hastaların kullanımına uygundur. Minimum 4 maksimum 6 saat arayla tüketilebilmektedir. 24 saat içinde 6 tabletten fazla içilmemelidir. İbucold fiyatı 2023 ise; 51.28 TL’dir.

6Tylolhot Grip İlacı

tylolhot grip ilacı
tylolhot grip ilacı

Tylolhot toplumda en çok kullanılan grip ilacı olarak bilinmektedir. Bir dönem eczane dışında bakkallarda da satılan, en iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir sorusunda karşımıza çıkan bu toz grip ilacı, semptomları azaltmada oldukça etkilidir. Tylolhot suda eriyen toz soğuk algınlığı ilacıdır. Hapşırma, baş ağrısı, vücut ağrısı, ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi durumları azaltıcı, ateş düşürücü özelliği vardır. İçeriğinde psödoefedrin, parasetamol ve klorfeniram bulunan Tylolhot aynı zamanda koruyucu madde, şeker ve limon aroması da içerir.

Tylolhot kullanım şekli; yarım bardak ılık su içerisinde tozu çözündürmektir. Emilimi azalttığı için yemeklerle birlikte kullanımı önerilmemektedir. Soğuk algınlığı ilaçları reçetesiz listesinde bulunan Tylolhot, reçete olmaksızın eczanelerden satın alınabilmektedir. Bir kutu Tylolhot fiyatı 2023 ise; 86.85 TL’dir. Ancak eczanelerden tek kullanımlık poşet olarak tek tek de alınabilmektedir.

7Benical Cold

gribi aninda kesen ilac benical cold
gribi aninda kesen ilac benical cold

Benical Cold da en iyi soğuk algınlığı ilaçları 2023 listesinde yer almaktadır. Bayer firması tarafından üretilen bu grip ilacı, üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Benical Cold etken maddesi; dekstrometorfan hidrobromür, parasetamol ve psödoefedrin hidroklorür’dür. Bu sayede ateş düşürücü, ağrı kesici olarak etki etmektedir.

En iyi grip ilaçları hap listesinde yer alan, en iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir sorusuna cevap olan Benical Cold; nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda kan damarlarının genişlemesi sonucunda yaşanan burun tıkanıklığını açmakta, bronş ve boğazdaki tahrişe dayalı öksürüğü tedavi etmektedir. Grip ilacı Benical Cold fiyatı 2023; 21.38 TL’dir.

8Dolven Cold & Flu

Dolven Cold flu grip ilaci
Dolven Cold flu grip ilaci

En iyi soğuk algınlığı ilaçları listesinde yer alan Dolven Cold & Flu etken maddesi; psödoefedrin hidroklarür ve ibuprofen’dir. Soğuk algınlığına bağlı ortaya çıkan baş ağrısı, ateş, hapşırık, burun akıntısı gibi semptomları azaltmada etkilidir. 12 yaş altında kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca 60 yaş üstü hastalar da Dolven kullanımını dikkatli yapmalı; doktor tavsiyesi dışında kullanmamalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan günde 6 tabletten fazla tüketilmemelidir. En iyi grip ilacı listesine yer alan Dolven fiyatı 2023; 27.16 TL’dir.

9Dolorin Cold

gribi-aninda-kesen-ilac-dolorin-cold
gribi-aninda-kesen-ilac-dolorin-cold

En iyi grip ilacı listesindeki Dolorin Cold etken maddesi; psödoefedrin hidroklorür ve ibuprofendir. Bu nedenle en etkili soğuk algınlığı ilacı olarak kullanılmaktadır. Çünkü etken maddesi sayesinde Dolorin Cold ateş düşürücü, ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Hemen Okuyun: En İyi Kolajen Markası Hangisi? Kolajen Takviyesi Tavsiyeleri (2022)

Nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar grubundaki en iyi soğuk algınlığı ilaçları hap Dolorin Cold özellikle sinüslerde meydana gelen doluluğu hızlıca azaltmada etkilidir. Dolorin Cold, 12 yaş üstü hastaların kullanımına uygundur ve en az 4 saatte bir 1 tablet, bol suyla tüketilmelidir. Dolorin Cold fiyatı eczanalerde; 51.06 TL’dir.

10Apireks Cold & Flu

en-iyi-soguk-alginligi-ilaci-apirks-cold
en-iyi-soguk-alginligi-ilaci-apirks-cold

En iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir sorusuna verilebilecek pek çok yanıt var. Bunlardan bir tanesi de; Apireks Cold&Flu olarak karşımıza çıkıyor. Apireks Cold Flu; iltihap giderici özelliği bulunan, grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaçtır.

Ateş düşürücü etkisi de bulunan Apireks Cold Flu, gribal enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı, vücut ağrısı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi semptomlar üzerinde de etkilidir. Bu sebeple en iyi grip ilaçları listesindedir.

Apireks Cold Flu kullanımı başlangıç olarak yetişkinlerde günde 2 dozdur. 12 yaş altındaki çocuklarda ve hamile kalmayı planlayanlarda kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca 60 yaş üstü kişiler de doktor tavsiyesi olmadan Apireks kullanmamalıdır. En iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir sorusuna verilen cevaplardan biri olan Apireks fiyatı 2023; 40.64 TL’dir.

Çoçuklarda soğuk algınlığına hangi ilaç iyi gelir?

en iyi soguk alginlici ilaclari 2023 2024
en iyi soguk alginlici ilaclari 2023 2024

Çocuklar yetişkinlerden daha çok soğuk algınlığına yakalanıyor. Çocukların soğuk algınlığı tedavisi de yetişkinlerden farklı oluyor. Yetişkinlerin kullandığı ilaçları çocukların kullanmaması gerekiyor. Çocuklar için soğuk algınlığı ilaçları genel olarak ateş düşürücü, öksürük giderici ilaçlardır. Çocukların soğuk algınlığı olduğunu da şu belirtilerden anlamak mümkün;

 • Aralıklarla ortaya çıkan yüksek ateş
 • Burun tıkanıklığı
 • Nefes alıp vermede zorluk
 • İştahsızlık
 • Yorgunluk
 • Halsizlik

Çocuklar sonbahar ve kış aylarında sıklıkla grip ve soğuk algınlığı geçirebilir. Bazı çocuklarda bu durum çok daha sık tekrar eder. Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı ilaçları genellikle şurup şeklinde kullanılır. Çocukların ilaçlarını doktor önermelidir. Çocuğun kilosuna ve yaşına göre doz ayarı yapılmalıdır. Çocukların soğuk algınlığı ve gripte kullanabileceği ilaçlar şunlardır;

 • Peditus şurup,
 • İbufen pediartik şurup,
 • A-ferin şurup,
 • Prebron şurup,
 • Eksofed şurup,
 • İburamin cold,
 • Klamer,
 • Benical,
 • Corsal şurup,
 • Sudafet, şeklinde sıralanabilir.

Grip ve Nezleye Ne İyi Gelir?

en iyi grip ilaci 2023
en iyi grip ilaci 2023

Grip ve nezle rahatsızlıkları oldukça sık yaşanan rahatsızlıklardır. Sadece ilaç tedavisiyle iyileşme olmaz. Hastaların bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Grip ve nezleye ne iyi gelir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

 • Bol bol su içerek sıvı kaybını önlemek,
 • Burnu deniz suyuyla yıkamak,
 • Sıcak suya rahatlatıcı yağlar katarak banyo yapmak,
 • C vitamini ve çinko desteği almak,
 • Mercimek, tavuk suyu gibi çorbalar içmek,
 • Ihlamur-zencefil karışımı çay içmek,
 • Bol bol dinlenmek,
 • Bulunulan ortamın havasını nemlendirmektir.

Sizin Kullandığınız En İyi Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir?

En iyi soğuk algınlığı ilaçlarını yukarıda listeledik. Kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz grip ilaçlarını aşağıda bulunan yorum alanına yazarak listeye katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yap